Archiwum luty 2010


lut 06 2010 Salvador Dali
Komentarze: 0

Galeria obrazów Salvadora Dali - Salvador Dali
Salvador Dali (1904 – 1989), kataloński malarz. Jeden z najbardziej skandalizujących twórców XX wieku. Swoją znakomitą sprawność warsztatową zawdzięczał studiom w Akademii San Fernando w Madrycie (1921 – 1923). Jego wczesne fascynacje kierunkami awangardowymi w plastyce (futuryzm, kubizm, włoskie malarstwo metafizyczne), zmieszane ze skłonnością do tradycyjnego, akademickiego obrazowania, uzyskały intelektualną podbudowę w psychoanalizie. Wpływy lektury Zygmunta Freuda były już widoczne na pierwszej wystawie Dalego w Barcelonie (1925) i wyprzedziły związanie się malarza z paryskimi surrealistami (1927 – 1928, oficjalnie w 1929). Dali stał się jednym z najbardziej aktywnych przedstawicieli surrealizmu.

lut 06 2010 Edward Munch
Komentarze: 0

Galeria obrazów Edwarda Muncha - Edward Munch - ponad 190 obrazów w obszernej, chronologicznej galerii malarstwa autora "Krzyku".

lut 06 2010 van Gogh
Komentarze: 0

Galeria obrazów Vincenta van Gogha - www.van-gogh.pl
Na stronie znajduje się łącznie ponad 700 obrazów olejnych oraz akwarel Vincenta van Gogha - wszystko chronologicznie uporządkowane. Vincent van Gogh urodził się w Holandii, lecz jego ojczyzną z wyboru została Francja. Malarstwem zajął się stosunkowo późno, w wieku 27 lat. Jednak malowanie traktował z fanatyzmem jako swego rodzaju misję. Jego pierwsze prace z lat 1880-1886 są ciemne w kolorze, gwałtowne i nieskoordynowane. Jednak zetknięcie się w Paryżu z impresjonizmem zmieniło wyraźnie język plastyczny van Gogha. Kolorystyka jego malarstwa stała się wtedy jaśniejsza, bardziej intensywna. W strukturze obrazu pojawiają się drobne oddzielne plamki czystych nie zmieszanych farb; znikają natomiast brązy, czernie i szarości; jest to kolor wyraźnie plenerowy, jednak bez efektów atmosferycznych, bez zamglenia i rozpylenia. Obok partii o mikrostrukturze złożonej z drobnych pociągnięć pędzla pojawiają się także połacie czystego koloru, położonego zupełnie gładko, jednolicie (Most w Arles, Słoneczniki, 1888).